Start Haberler Çevre Haberleri 70 traktörle eylem düzenleyen Aktaş köylüleri ÇED toplantısına izin vermedi

70 traktörle eylem düzenleyen Aktaş köylüleri ÇED toplantısına izin vermedi

0
70 traktörle eylem düzenleyen Aktaş köylüleri ÇED toplantısına izin vermedi

Bilecik’in Gölpazarı İlçesi’ne bağlı Aktaş Köyü sakinleri arazilerine yapılmak istenen Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin başka yere taşınması için 70 traktör ile eylem yaparak, ÇED toplantısına izin vermediler.

Gölpazarı İlçesi’ne bağlı Aktaş Köyü sakinleri arazilerine yapılmak istenen Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin başka yere taşınması için 70 traktör ile eylem yaparak, ÇED toplantısına izin vermediler.

Yapılması planlanan Gıda İhtisas OSB alanında toplanan köylüler, traktörleri ile yaklaşık 5 kilometre boyunca kornalarını çalarak eylem düzenlediler. Eylem öncesi açıklama yapan Aktaş Köyü Muhtarı Selami Uğural, Gıda İhtisas OSB’nin başka yere taşınması için ellerinden gelen mücadeleyi vereceklerini vurguladı.

“BİZLER GELECEĞİMİZİ YOK ETMEK İSTEMİYORUZ”

Muhtar Uğural, “Biz tarım arazisi olan yere organize sanayisi istemiyoruz. Bizler geleceğimizi yok etmek istemiyoruz onun için organize sanayinin 2 km daha ileriye olmasını aktarmak için inşallah elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

“MARKETLERDE AYÇİÇEĞİ YAĞINA, ŞEKERE KOTA KOYDULAR”

Köy sakini Ergün Uğurlu ise, “marketlerde Ayçiçeği yağına, Şekere kota koydular. Bu ova Türkiye ortalamasının üzerinde bir gelir elde ediyor. Hem Ayçiçeği üretiminde, hem Pancar üretiminde, hem de Buğday üretiminde Türkiye ortalamasının  üzerinde. 60’lı, 70’li yıllarda bu topraklarda Pamuk üretiliyordu, Tütün üretiliyordu, Haşhaş üretiliyordu, Darı üretiliyordu, Pancar üretiliyordu. Bugün artım politikası yanlış böyle yönetiliyor ve 10 sene sonra, 20 sene sonra politika değişecek, hükümetler değişecek, yeniden üretime dönülecek, bu toprak geri gelir mi?”şeklinde konuştu.

Ardından traktörlerine binen köylüler ÇED toplantısının yapılacağı Gölpazarı Belediyesi’nin altındaki düğün salonunun önüne kadar kornalar eşliğinde eylem düzenlediler.

ENGELİ AŞTILAR

ÇED toplantısının yapılacağı düğün salonunun olduğu bölgenin şeritlerle kapatılması ile yolları kesilen köylüler polis ekipleri ile uzun süre tartışma yaşadılar. Köylülerin direnmesi ve vazgeçmemeleri ile güvenlik şeridi açılırken, eylemciler Belediye binasının önünden kornalar eşliğinde geçerek ÇED toplantısının yapılacağı salona geldiler.

ÇED TOPLANTISINA İZİN VERMEDİLER

Ardından köylüler eylemlerine devam ederek Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak’ın başkanlığında oluşturulan heyeti ıslıklar, alkışlar ve sloganlar eşliğinde protesto ettiler. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak’ın konuşmasına izin vermeyen köylüler protestolarını aralıksız devam ettirdiler. Müdür Budak, bu şartlar altında toplantının yapılamayacağını belirterek yanındakilerle birlikte salonu terketti. ÇED heyetinin salondan ayrılması ile eylemlerine son veren köylüler traktörlerine binerek bölgeden uzaklaştılar.

(HABER MERKEZİ)

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.