Start Haberler Çevre Haberleri NKP’den duruşmaya çağrı: Nükleer Karşıtları Yargılanamaz!

NKP’den duruşmaya çağrı: Nükleer Karşıtları Yargılanamaz!

0
NKP’den duruşmaya çağrı: Nükleer Karşıtları Yargılanamaz!

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyelerine Fukuşima’da meydana gelen nükleer felaketin 10. yıldönümü nedeniyle Akkuyu’da yapmak istedikleri eyleme dava açıldı. İlk duruşması 25 Ekim’de saat 10.00’da Mersin Adliyesi’nde görülecek davaya katılım çağrısı yapıldı.

11 Mart 2011 yılında Fukuşima’da meydana gelen nükleer felaketin 10. yıldönümü nedeniyle Akkuyu’ya giderek açıklama yapmak isteyen ve jandarma engeliyle karşılaşan Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyelerine dava açıldı.

Davaya dair NKP üyeleri, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenlerin temsilcilerinin de katılımıyla Mersin Eğitim Sen binasında basın açıklaması yaptı.

NKP önceki dönem sözcülerinden Dr. Ful Uğurhan davaya ilişkin yaptığı açıklamada, halkın büyük çoğunluğunun istememesine rağmen Akkuyu’da ısrarla inşaatı sürdürülen nükleer santrale karşı, 1976 yılında yer lisansının verilmesinden bu yana 45 yıldır kararlılıkla mücadele ettiklerini belirterek, bu amaçla bu yıl 11 Mart 2011 yılında Fukuşima’da meydana gelen nükleer felaketin 10. yıldönümü nedeniyle Akkuyu’ya giderek farkındalık yaratmayı hedeflediklerini ifade etti.

Dr. Ful Uğurhan, havaya on adet balon bırakarak felaketten zarar görmüş insanları anacak, bölgedeki yaşayanlarla sohbet edecekleri etkinliğe jandarmanın müdahalesiyle karşılaştıklarını vurgulayarak, “Hal böyle olmasına rağmen sonradan adreslerimize gönderilen tebligatlardan gördük ki bizim hakkımızda dava açılmış. Öyle bir iddianame hazırlanmış ki muhtemelen önümüzdeki zamanlarda hukuk fakültelerinde ders olarak okutulacak. Ama hukuk nasıl olmaz temelli bir ders olacak bu” dedi.

“AKDENİZ HAVZASINI YAŞANMAZ HALE GETİRECEK BİR NÜKLEER SANTRAL İNŞA EDİLİYOR”

İddianamede; Anayasa’da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’de toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının izinsiz olarak kullanılabileceği kabul edilmiş ama buna rağmen zorlama bir alt maddeyle dava açıldığına işaret eden Dr. Ful Uğurhan, şunları söyledi:

“Doğrusu hakkın, hukukun, adaletin esamesinin okunmadığı zamanlarda yaşayanlar olarak bu duruma pek de şaşırmadık. Ama sormadan da edemiyoruz:  Biz niye Akkuyu’ya gitmeyelim ki? Hemen yanı başımızda sadece bölgeyi değil bütün Akdeniz havzasını yaşanmaz hale getirecek bir nükleer santral inşaa ediliyor. Biz tabi ki hem kendimizin hem de gelecek kuşakların yaşam hakkını savunacağız. Biz tabi ki tarım alanlarımızı, ormanlarımızı bizim dışımızdaki canlıların yaşamını savunacağız.

“YAŞAMI, DOĞAYI, EKOLOJİK DENGEYİ BOZANLAR YARGILANMALIDIR”

Nükleer Karşıtları Yargılanamaz! Eğer yargılanma olacaksa; yaşamı, doğayı ekolojik dengeyi bozanlar yargılanmalıdır. Ülkemizi nükleer çöplük yapmak isteyenler, suyumuzu, havamızı kirletenler, ülkemizi betona boğanlar yargılanmalıdır. Her kesimden herkese çağrımızdır. Gelin hep birlikte yaşamı savunalım. 25 Ekim’de saat 10.00’da Mersin Adliyesi’nde mahkememiz var. Gelin dayanışma nasıl olur gösterelim ve hep birlikte haykıralım; Nükleer karşıtları yargılanamaz!”

MERSİN

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.