Start Haberler Çevre Haberleri 86 sivil toplum örgütünden Karacehennem Ormanları’ndaki ağaç kesimine tepki

86 sivil toplum örgütünden Karacehennem Ormanları’ndaki ağaç kesimine tepki

0
86 sivil toplum örgütünden Karacehennem Ormanları’ndaki ağaç kesimine tepki

Karacehennem Ormanları’ndaki ağaç kesimine dikkat çekmek amacıyla, Bingöl’de bulunan 86 sivil toplum örgütü Karacehennem Orman’ında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Ağaç kesimi ekolojik kırımdır ve kesim işleminin bir an önce durdurulması gerekir” denildi.

Bingöl’ün Karlıova İlçesi sınırlarında bulunan Karacehennem Ormanları’ndaki ağaç kesimi 6 Ekim’den beri devam ediyor.

Bingöl’ün Karlıova İlçesi sınırlarında bulunan Karacehennem Ormanları’ndaki ağaç kesimine dikkat çekmek amacıyla, Bingöl’de bulunan 86 sivil toplum örgütünün ortak imza ile Karacehennem Orman’ında açıklama yapıldı. Açıklamaya, imzacı sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra Hakların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve partinin il yöneticileriyle çok sayıda yurttaş katıldı.

“KÖYLÜLERİN KESİM YAPILAN ALANA GİRMESİNE İZİN VERİLMİYOR”

6 Ekim’den bu yana ağaç kesiminin devam ettiğini söyleyen Yiğitler (Sağnis) Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdulbaki Ayık, “Ağaç kesme ihalesinin Gökçeli Köyü Muhtarı Tayyip Bulak’ın aldığını ve ihalenin EKAP sisteminde ihale gününe kadar görülmedi. İhalenin 4 Ekim’de yapıldığı ve kesim işleminin ise 76 bin 803 liraya yapıldı ve ihaleye itiraz süresi olan 15 günlük zaman dilimi dikkate alınmadan ağaç kesimine başlanıldı. Bu ormanlık alan ekosistem içerisinde doğal olarak gelişmiştir. Bu tip ormanlarda gençleştirme yapılmayacağının bilinmesine rağmen, ağaçlar kesilmekte olup, ‘yasaklı bölge’ denilerek köylülerden oluşan bir gözlemci heyetin alana girmesi engelleniyor” dedi.

“PARİS İKLİM ANLAŞMASI İMZALANDIĞINDA BİNGÖL’DE EKOLOJİK KIRIM YAŞANDI”

Kimden ne saklanmaya çalışılmaktadır diye soran Ayık, “Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’te kabul edildiği günlerde Bingöl’ de “ekolojik kırım” yaşandı. Seçim havasına girilen son günlerde, şirin görünmek adına imzalanan bu anlaşma, yine bir gece yarısı kararnamesi ile tıpkı İstanbul Sözleşmesi’nde olduğu gibi geri çekilecektir. Yeraltı zenginliklerimiz olan madenler ile yer üstü zenginliklerimiz sularımız ve ormanlarımız ve hatta yaban hayvanlarımız av turizmiyle birilerini zenginleştirmek adına peşkeş çekilmeye devam edilmektedir” diye konuştu.

BİNGÖL

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.