Göle’de ağaç kıyımına karşı çıkan köylülere jandarma engeli: Devletin ormanıdır keser

0
196

Ardahan Göle’de devam eden orman kesimine karşı bölgeye giden Serinçayır Köyü Derneği üyeleri jandarma tarafından engellemeyle karşılaştı. Dernek Başkanı Acar Dağ, askerlerin kendilerine “Sen burada durmayacaksın. Köyü terk edeceksin. Devletin ormanıdır keser” şeklinde ifadeler kullandığını söyledi. 

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Köprülü beldesindeki yayla alanında devam eden orman kesimine karşı bölgeye giden Serinçayır Köyü Derneği Başkanı Acar Dağ, yapmak istedikleri toplantıların askerler tarafından engellenerek, tehdit edildiklerini söyledi.

TOPLANTIYA İZİN VERİLMEDİ

Erzurum Havalimanı’na iner inmez takibe alındıklarını ve köye ulaştıklarında köyün askerler tarafından ablukaya alındığını ifade eden Dağ; Serinçayır, Samandöken, Köprülü, Duramçam köylerinin girişlerinin jandarma tarafından kapatıldığını belirtti.

“Biz köyde yasal olan hakkımız kullanarak köylülerimizle bir toplantı yapmak istedik” diyen Dağ, “Köylülerin toplandığı alanı jandarma bastı ve hiçbir gerekçe belirtmeden ‘burada toplantı alamazsınız’ dedi. Toplantının valilik ve komutanın emri ile yasaklandığını söylediler. Daha sonra karakol komutanı beni arayarak, ‘biz toplantıya izin vermiyoruz. Siz de hemen köyü terk edin. Bir daha da köye giremeyeceksiniz’ dedi. Hiç bir sebep olmadan bir karakol komutanı bir vatandaşı köyünden çıkarabilir mi?” ifadelerini kullandı.

JANDARMA: DEVLETİN ORMANIDIR KESER

Dağ, köyde kaldıkları üç gün boyunca her evin önünde bir jandarma aracının bekletildiğini ve 24 saat boyunca askerlerin köyde nöbet tuttuğunu kaydetti. Ormanlık bölgeye gitmek istediklerinde ise yine jandarma tarafından engellendiklerini belirten Dağ, karakol komutanın kendisine, “Sen burada durmayacaksın, köyü terk edeceksin. Devletin ormanıdır keser” şeklinde ifadeler kullandığını söyledi.

Dağ şöyle konuştu:

“Bıktırma politikalarına devam ettiler. Bizim bireysel ve derneğimize ait olan sosyal medya hesaplarımızı incelemeye aldılar. Komutan bize, ‘ben bu sayfalarda bir şey yakalarsam sizin canınızı yakacağım. Siz burayı terk etmezseniz sizi mahvedeceğim’ gibi tehditlerde bulundu. Her gittiğimiz yere jandarma peşimizden geliyordu.

Biz de köydeki insanlarımızın daha fazla rahatsız ve tedirgin olmaması için köyde çıkma kararı aldık. Bizim eylem yapma ve ormanlarımızı koruma yasal hakkımızdır. Buna kimse engel olamaz. Bizim ormanlarımızı devlet bir yandan, kaçak kesim yapan kişiler bir yandan yok ediyor. Orda yaşayan insanlar olarak baskılara boyun eğersek kalan ormanlarımız da yok olacak.”

(HABER MERKEZİ) 

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.