İskenderun’da ‘Kalker Maden Ocağı’ projesinin ÇED süreci iptal edildi

0
416

Hatay’ın İskenderun ilçesi Akarca Mahallesi’nde yapılması planlanan ‘Kalker Maden Ocağı’ projesinin ÇED süreci iptal edildi. Konuya dair açıklama yapan İskenderun Çevre Koruma Derneği ve Akarca Köyü Çevre ve Doğa Derneği sürecin takipçisi olacaklarını belirttiler. 

Hatay’ın İskenderun ilçesi sınırları içerisinde bulunan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. tarafından Akarca mahallesinde yapılması planlanan ‘Kalker Maden Ocağı’ projesi ile ilgili çevresel etki değerlendirme (ÇED) başvuru dosyasını değerlendiren Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sürecin sonlandırıldığı açıkladı.

Konuya dair açıklama yapan İskenderun Çevre Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 13 Temmuz’da 2021 tarihinde düzenlenen halkın katılımı toplantısına proje alanına en yakın 1,5 km mesafedeki yerleşim yeri olan Akarca mahallesi halkının bilgisi olmadığını ve toplantının adeta kaçırıldığını belirtti.

Nermin Yıldırım Kara, ilk günden itibaren proje sahasında, kalkerin sökülmesi, yüklenmesi ve nakliyesi sırasında kullanılan iş makineleri ve kamyonların çalıştırılması sırasında gürültü ve toz bulutları oluşacağını, bitki örtüsü ve toprak örtüsünün zarar göreceğini, patlatma etkisiyle binalarda ve zeminde çatlamalar tehlike arz edeceğini ifade ettiklerini söyledi.

“MADEN VE TAŞ OCAKLARI İSTEMİYORUZ”

Bitki coğrafyası bakımından oldukça önemli olan Amanos Dağları’nın, bütünlüğü bozulmamış orman alanları, çeşitli jeolojik yapıları, korunaklı vadileri ile yaban hayatı için çok önemli olduğuna işaret eden Nermin Yıldırım Kara, şunları dile getirdi:

“Dolayısıyla, biyoçeşitlilik açısından sadece Türkiye’nin değil Avrupa için de çok zengin kabul edilmektedir. Dörtyol ‘dan başlayıp İskenderun sırtlarındaki Amanos dağları eteklerinde madenler ve taş ocakları çevresinde yok edilen, çoraklaşan, bitki örtüsünü kaybeden ormanlık alanlarda buharlaşma seviyeleri yükselmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve bölgemizde yaşanan Kuraklığı göz önüne alındığında buharlaşmanın artmasıyla verimli tarım arazileri ve meyve bahçeleri zarar görecektir.Biz Akarca bölgesinde yaşayan bölge insanları olarak halihazırda var olan maden ve taş ocaklarından, sanayi tesislerinden rahatsız olduğumuzu meyve bahçelerimize, zeytin ağaçlarımıza ve yaylalarımızda suyun kullanılamaz hale geldiğini ve topraklarımızı korumak en temel yaşamsal hakkımızdır.”

ÇED toplatışına halkın katılımı olmuş gibi tutanak tutulduğuna dikkat çeken Nermin Yıldırım Kara, ÇED başvuru dosyasının iptali hususunda yapılan başvurunun çevreciler, köylüler ve doğa lehine sonuçlandığını açıkladı.

DOĞAYI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İskenderun Çevre Koruma Derneği ve Akarca Köyü Çevre ve Doğa Derneği olarak sürecin takipçisi olacaklarını vurgulayan Nermin Yıldırım Kara, “Yaşam alanlarımızı ve doğayı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.