Start Haberler Çevre Haberleri Taş ocakları, doğa harikası Kıbrıs Köyü Vadisi’ni katlediyor!

Taş ocakları, doğa harikası Kıbrıs Köyü Vadisi’ni katlediyor!

0
Taş ocakları, doğa harikası Kıbrıs Köyü Vadisi’ni katlediyor!

Meslek odaları ve akademisyenler, Ankara’daki Kıbrıs Vadisi’nin koruma zonuna alınması gerektiğini söyleyerek mevcut taş ocağı ruhsatlarının bir an önce iptal edilmesi uyarısında bulundu. 

Meslek odaları, uzmanlar ve bölge halkı, taş ocakları nedeniyle ekolojik özelliklerine zarar verilen, birinci derece doğal SİT alanı olan Kıbrıs Vadisi için mücadele veriyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Mamak Kıbrıs Köylüleri Sağlık ve Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, akademisyenler ve İl Kültür Müdürlüğü, taş ocakları nedeniyle ekolojik tahribat altında olan Mamak’ta bulunan Kıbrıs Vadisi’nde teknik inceleme yaptı.

TARİHİ KÖYDE TAŞ OCAĞI FAALİYETİ!

İncelemelerde, taş ocaklarının doğal yaşamı tehdit ettiği, su ekosistemine, insan sağlığına, tarımsal üretime, tarihi ve arkeolojik SİT alanlarına çok büyük zararlar verdiği, bölgedeki hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerini bitirdiği tespit edildi.

Uzmanlar ayrıca Kıbrıs Vadisi hakkında bilgi verirken “Friglerin, Galatların, Romalıların yerleşim yerleri var. Lidyaların tümülüsleri, Romalılar’ın su yolları var. Doğa harikası bir yer taş ocaklarıyla katlediliyor. Kıbrıs Köyü Vadisi Ankara’nın önemli ekosistemlerinden birisidir” denildi.

“DOĞAL VE TARİHSEL BÜTÜNLÜK KORUNMALIDIR”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yapılan tahribatın bir an önce sonlanması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“1990’lı yılların sonundan itibaren buradaki taş ocakları sürecini takip ediyoruz. Ankara kent merkezine 20 dakikada ulaşılan son derece kritik bir ekolojik eşik konumunda olan Kıbrıs Vadisi, 1. derecede Doğal SİT ve Arkeolojik SİT Alanı olarak önemli bir değer taşımaktadır. Ankaralılar için büyük bir şanstır. Kıbrıs Vadisi ve beraberinde çalışan ekosistemin mutlak koruma zonuna alınması Ankara’nın geleceği açısından hayati önem taşımaktadır. Kıbrıs Vadisi eşsiz nitelikler taşıyan bir ekosistem olarak varlığını sürdürmelidir. Ancak  bölgede ekolojik dengeyi alt üst eden taş ocaklarının faaliyetleri ve yeni yapılan taş ocağı ruhsatı başvuruları vadiyi yok etmektedir. Taş ocaklarının ruhsatları iptal edilerek, Kıbrıs köyü Vadisi kendi doğallığında mutlak koruma alanı ilan edilerek sınır boyunca korunaklı bir bant oluşturulmalıdır. Yerinde gördüğümüz tahribat, su varlıklarının vadi yamaçlarının taşlarla doldurulması, vadinin topoğrafyasının bozulması büyük bir katliamdır.”

“TAŞ OCAKLARINA KAPASİTE ARTIŞI VERİLMESİ CİNAYETTİR”

Candan, bölgede 2019 yılında yapılan hava ölçümlerinde toz değeri sınırının aşıldığının tespit edildiğine dikkat çekerek Şöyle devam etti:

“Kısıtlama yapılması için bu durum Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına iletildi. Ancak buna rağmen hala taş ocaklarına kapasite artışı veriliyor.

Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 2019 faaliyetleri konusunda açıklama yaparak Kıbrıs Köyü ve Kutludüğün Mahallesi taş ocakları bölgesine ‘mobil hava kalitesi ölçüm istasyonları’ yerleştirildiğini duyurdu. İlgililer, hava kalitesi ve toz ölçümleri yapıldığı ve toz değerlerinin (PM10) bazı dönemlerde sınır değeri aştığının tespit edildiği belirtilerek, ‘Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ve Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile ortaklaşa çalışma yapılmış ve bölgedeki yerleşim yerlerine yakın olan belirli bölgede madencilik faaliyetlerinin kısıtlanması kararı alınmış ve uygulanması için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na iletilmiştir’ ifadesini kullanmış. O halde 2019 yılı sonrasında Kıbrıs Köyü taş ocaklarına kapasite artışına gidilmiş olması anlaşılabilir değildir.

Toz değeri sınırı aşmasına rağmen taş ocaklarına kapasite artışı verilmesi cinayettir. Acilen, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı harekete geçmelidir.”

PİRHA/ANKARA

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.