Siyanürle altın çıkarılmasına karşı eylem yasaklandı; ‘Bu nasıl demokrasi?’

0
206

Tokat’ın Erbaa ile Amasya’nın Taşova ilçesinde siyanürle altın aranmasını protesto etmek isteyen halka, valilikten yasak geldi. Valilik kararına tepki gösteren Avukat Kemal Aytaç, “Yasaklar yüzünden çevremize, doğamıza bile sahip çıkamıyoruz. İki hafta önce birileri kapalı alanda insanlar üs üste parti kongresi yaptı. Yasak yok. 10 kişi ile basın açıklaması yapmamız yasak. Bu nasıl demokrasi” dedi. 

Kelkit Havzası, Boğalı ve Sakarat yaylaları Tokat ve Amasya illerinin, Erbaa ve Taşova ilçelerinin ve çevresindeki onlarca köyü kapsayan alanlarda siyanürle altın arama izni verilmesi tepki çekti.

Yörede yaşayan halk ve Taşova Çevre Platformu, siyanür ile altın arama faaliyetinin durdurulması için topladığı 5 bin imzayı Amasya Valiliği’ne verdi.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Taşova Çevre Platformu üyesi Av. Kemal Aytaç, Av. Selim Saray ve platform sözcüsü Ali Rıza Ağış’ın görüşme talebini kabul etmedi. Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü’nün talebi ile  Amasya ve ilçelerinde her türlü etkinliği yasakladı.

Taşova Çevre Platformu’nun 10 kişi ile Anıt Meydanı’nda basın açıklamasına izin verilmezken, Çevre Platformu üyelerinin siyanür ile altın aranacak köylerde halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları da Amasya Valiliği tarafından yasaklandı.

Valilik kararına tepki gösteren Avukat Kemal Aytaç şunları kaydetti:

“Yasaklar yüzünden çevremize, doğamıza bile sahip çıkamıyoruz. İki hafta önce birileri kapalı alanda insanlar üs üste parti kongresi yaptı. Yasak yok. 10 kişi ile basın açıklaması yapmamız yasak. Bu nasıl demokrasi? Ferman valinin köyler bizimdir. Dağlar, ovalar bizimdir, biz sonuna kadar sahip çıkacağız. Hiçbir güç bizim ormanlarımıza, sularımıza, yaşam alanlarımıza dokunacak etkinliklere karşı koymamızı, memleketimizi savunmamızı engelleyemez. Halkın valisi olmak zordur, meşakkatlidir, cesaret ister.”

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.