Start Haberler Yerel Haberler Ovamın köylülerine ceza yağıyor

Ovamın köylülerine ceza yağıyor

0
Ovamın köylülerine ceza yağıyor

Pazarcık Ovama ve Onuruma Dokunma Hareketi, yoğun baskılara maruz kalıyor. Hareket, son dönemlerde aktivistlerine yönelik davalar ve baskılara ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın bülteni yayınladı. Pazarcık Ovama ve Onuruma Dokunma Hareketi’nin yayınladığı basın bülteninde, aktivistlere yönelik davalara geniş yer veriliyor. Ovama ve Onuruma Dokunma 

Pazarcık Ovama ve Onuruma Dokunma Hareketi, yoğun baskılara maruz kalıyor. Hareket, son dönemlerde aktivistlerine yönelik davalar ve baskılara ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın bülteni yayınladı.

 

Pazarcık Ovama ve Onuruma Dokunma Hareketi’nin yayınladığı basın bülteninde, aktivistlere yönelik davalara geniş yer veriliyor. Ovama ve Onuruma Dokunma Hareketi, Türkiye’nin diğer yörelerinde çevre mücadelesinde yer alanlara karşı herhangi bir dava açılmazken ya da açılan davalar beraat ile sonuçlanırken, Pazarcık-Narlı yöresindeki bu davaların ve cezaların yüksekliğine vurgu yapıyor: “Pazarcık Ovama ve Onuruma Dokunma Çevre Hareketi, 12 Eylül’den sonra dayatılan örgütsüzlük ve dağınıklık ortamında yeşeren bir çevre hareketi. Yöre halkı, kapitalizmin kar hırsına, emeği ve doğayı yağmacılığına karşı toprağını, geleceğini ve onurunu korumak için mücadele ediyor. Hepsinden önemlisi artık göç etmek, topraklarından koparılmak istemiyor.”

‘Özel’ uygulama

Hareket, baskıları yöreyi insansızlaştırma ve mücadeleci geleneğini kırmaya yönelik olduğuna vurgu yaptı. Ovama ve Onuruma Dokunma Hareketi, Pazarcık-Narlı ovasının kelimenin tam manasıyla ekolojik bir yıkım ile karşı karşıya bırakıldığına dikkat çekiyor. Zira ovada yan yana kurulan iki çimento fabrikası ve bunlara hammadde temini için altmışın üzerinde maden ocağına ruhsat verildi. Çimento fabrikaları, Türkiye ve Kürdistan genelinde en büyükleri. Yöre halkı, 2005 yılından beri ovanın maruz kaldığı yıkıma karşı çevre mücadelesi veriyor. Ancak mücadele verenler, sürekli baskılarla karşı karşıya kalıyor” deniliyor.

Çevrecilere 243 yıl hapis isteniyor

Hareket’in yayınladığı bültende verilen bilgilere göre, köylüler yargılanmaya devam ediliyor. Köylülerin istemi ise yaşamsal nedenlere dayanıyor. Tek geçim kaynakları hayvancılık ve hayvanların otlandığı tek mera yok edilmek isteniyor. Ancak bu yaşamsal istemleri doğrultusunda yürüyüş ve etkinliklere katılan köylüler hakkında davalar açılarak, yüzlerce yıla varan cezalar istendi. Çöp tesisini protesto ettikleri gerekçesiyle ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet’ etmekten 91 kişi hakkında 3’er yıldan toplam 243 yıl hapis istemiyle açılan dava devam ediyor. SANKO Holding’in Pazarcık’ta kurulan çimento fabrikasına hammadde temin etmek için köylerine gelen iş makinelerini protesto eden Şahintepelilere üst üste cezalar yağdı.

65 yaşındaki Ali Kütük cezaevinde

Şahintepe köylülerinin direnişinin sembol isimlerinden Mustafa Keklik (73 yaşında) ve Ali Kütük (65 yaşında) başta olmak üzere birçok köylü hakkında onlarca yıla varan cezalar ve onbinlerce lira tutarında para cezası istenen davalar açıldı. 65 yaşındaki Ali Kütük aldığı 12000 TL’lik para cezasını ödeyemediği için yaklaşık iki aydır cezaevinde. Diğer köylülerin davaları şu anda yargıtay aşamasında. Mustafa kütük aldığı 18 000 TL’lik para cezasını ödemediği taktirde 900 gün hapis yatmak zorunda kalacak.

 

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

http://www.yeniozgurpolitika.com/?bolum=haber&hid=66513

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.