ÇEVRE DİRENİŞLERİ BULUŞTU

0
258

 

ÇEVRE DİRENİŞLERİ BULUŞTU

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen “Çevre Direnişleri Buluşuyor” etkinliği 26-27 Haziran tarihlerinde Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kanserden yaşamını yitiren sanatçı Kazım Koyuncu, Bergama direnişinin sembol isimlerinden Bayram Kuzu ve Sinop’taki nükleer karşıtı kamp sırasında boğularak aramızdan ayrılan Öner, Soner, Güneş anısına düzenlenen etkinliğin açılışında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB Ankara İKK adına Ramazan Pektaş, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK) Genel Sekreteri Tayfun Görgün ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık birer konuşma yaptılar.

Şimdiye kadar Türkiye’de düzenlenen benzer içerikli toplantılar arasında en yüksek katılımla gerçekleşen buluşmada özellikle yerelde mücadele eden halktan insanların konuşmaları salondan büyük alkış aldı. İki gün boyunca yapılan konuşmalarda Türkiye’nin genelinde çevre sorunlarının her geçen gün arttığı, buna paralel olarak da yöre yurttaşlarının direnişlerinin çoğaldığı ve güç birliğine ihtiyaç duyulduğu hemen hemen her konuşmacı tarafından vurgulandı. İkinci günün sonunda yapılan forumda benzer toplantıların bundan sonra da yapılması dilekleriyle buluşma sona erdi.

Çevre Direnişleri Buluşuyor etkinliğine Pazarcık Ovama Dokunma Çevre Hareketi adına Çöçelli Köyü Muhtarı Memik Çöçelli ile Şahintepe Köyü’nden Mustafa Keklik birer konuşma yaptılar. Özellikle Mustafa Keklik tarafından anlatılan Şahintepe Köylüleri’nin Sanko’ya karşı direnişleri ve ilerleyen yaşına rağmen dile getirdiği kararlı tavrı, salonda bulunan Türkiye’nin dört bir yanından gelen çevre direnişçilerini duygulandırdı. Konuşmaların ardından Mustafa Keklik ve Memik Çöçelli’ye katkılarından dolayı plaket verildi.

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.