Start Haberler Çevre Haberleri Kasım 2009 Basın Açıklaması

Kasım 2009 Basın Açıklaması

0
Kasım 2009 Basın Açıklaması

Pazarcık Ovama Dokunma Çevre Hareketi

12.11.2009 Tarihli basın açıklaması

Değerli Basın Emekçileri

Üç yıla aşkın süredir Pazarcık-Narlı Ovası’nda KÇS ve Çimko Çimento fabrikalarının yaratacağı ekolojik yıkımın önüne geçmek için mücadele ediyoruz. Dünya çapında büyüklükte iki çimento fabrikası faaliyete geçer geçmez ovamızı kirletmeye başlamıştır.Bu da yetmiyormuş gibi, çimento fabrikalarının hammadde ihtiyacını karşılamak için yüze yakın maden ocağı için ruhsat ve izinler verilmiştir. Türkiye’nin en verimli ovalarından olan Narlı Ovası, bir şantiyeye dönüşmek üzeredir. Ovamızın yok olma tehlikesi, çimento fabrikalarının faaliyetleri durdurulmazsa, artık somut, geri dönüşü olmayan bir hal almaya başlamıştır. Özellikle fabrikaların yakınındaki köylerde yaşayan halkımız, çimento fabrikalarının zararını her gün birebir yaşamaya başlamıştır. Çimento fabrikalarının sahiplerinin fabrikaların kuruluş hazırlıkları yapılırken yöremizde yaşayan insanlara yaptıkları istihdam vaatlerin içi boş ve göz boyamaktan ibaret olduğu ortaya çıkmıştır.  Çimento fabrikalarının halkımızın temel geçim kaynağı olan tarım alanlarına verdikleri zararlar düşünüldüğünde, istihdam yaratmak bir yana hazır geçim kaynaklarımızı kuruttukları açıkça görülmektedir.
Çimento fabrikalarının iklim değişikliğinin baş sorumlusu olduğunu bütün dünya bilmektedir. AKP Hükümeti’nin küresel ısınmayla mücadele adına Kyoto Protokolü’nü imzalamasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisini “çevrecilerin daniskası” ilan etmiştir.

Sayın Başbakan’a soruyoruz;
Çevrecilik, Türkiye’yi gelişmiş ülkelerin kurulmasına izin vermediği çimento fabrikalarının bir çöplüğü haline getirmek midir?
Hükümetinizin bakanlarının her fırsata destek ziyaretlerinde bulundukları KÇS ve Çimko çimento fabrikalarının Narlı Ovası’na verdiği zararlardan haberiniz yok mu?
Çimko çimento fabrikasının İtalyan ortağı olan Barbetti şirketinin İtalya’da çevreyi korumak adına geliştirilen çabalar nedeniyle çimento fabrikası kuramadığı bilinmektedir. Türkiye’de yaşayan yurttaşların yaşam hakkı, İtalya’da yaşayanlardan daha mı değersizdir?

Değerli Basın Emekçileri
Sizler aracılığıyla Narlı Ovası’ndaki 38 muhtarlığın fabrikaları istemediklerine dair imzaladıkları resmi beyannameyi kamuoyuna sunuyoruz. Pazarcık Ovama Dokunma Çevre Hareketi olarak bir kez daha ovamızın ve çocuklarımızın geleceğini çimento şirketlerin karına kurban etmeyeceğimizi ilan ediyoruz. Pazarcık Halkı, Sanko ve Kipaş’ın bu kirli yatırımlarının Narlı Ovası’nı yok etmesine seyirci kalmayacaktır. Pazarcıklılar, çimento fabrikalarını Narlı Ovası’ndan söküp atıncaya kadar mücadelelerini sürdürmeye devam edecektir. Şirketlerin halkımızı bölmek ve sindirmek için geliştikleri sinsi planların muhtarımızın sorumlu tavrı nedeniyle bir kez daha boşa çıkmıştır. Bundan sonra da bu tarz oyunlara karşı Türkiye ve dünyadaki emek ve demokrasi güçleri ile dayanışma içinde halkımız gereken cevabı verecektir.
PAZARCIK OVAMA DOKUNMA ÇEVRE HAREKETİ

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.