Start Duyurular EYLÜL 2009 BASIN AÇIKLAMASI

EYLÜL 2009 BASIN AÇIKLAMASI

0

PAZARCIK OVAMA DOKUNMA ÇEVRE HAREKETİ BASIN AÇIKLAMASI

Basına ve Kamuoyuna

Pazarcık Ovama Dokunma Çevre Hareketi Avrupa İnisiyatifi’nin önceden duyurusu yapılan 04.09.2009 tarihli toplantısı basın açıklamasında belirtilen gündemle yapılmıştır. Avrupa’nın çeşitli kentlerinden Pazarcıklılar’ın geniş katılımı ile Frankfurt’ta gerçekleşen toplantıda alınan aşağıdaki kararları çevre mücadelesi aktivistlerinin ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

4 Eylül toplantısına hazırlık amacıyla Avrupa İnisiyatifi temsilcilerinin de yer aldığı Pazarcık’taki toplantılarda yapılan değerlendirmelerden de ortaya çıktığı gibi çimento fabrikalarının ovamıza verdiği zararlar beklenenden de kısa sürede yaşanmaya başlanmıştır. Fabrika çevresindeki tarım alanlarında ve yöredeki meyve bahçelerindeki zararlar gözle görülür hale gelmeye başlamıştır. Pazarcıklılar’ın çevre mücadelesi, her zamankinden fazla zamana karşı bir mücadele haline gelmiştir. Her geçen gün, ovamız ve geleceğimiz aleyhine sonuçlar doğurmaktadır.

Yaptıkları ölüm saçan fabrikalarla ovadaki başta insan olmak üzere tüm canlıları yok etmeye çalışan Sanko ve Kipaş, ovamıza verdiği zararlar yanında, halkımızın değerlerini de kirletmeye çalışmaktadırlar. Cem evlerine yapılan yardımlar bunun en somut örneğidir. Sanko’nun Narlı’da yaptırdığı okulun temel atma töreninde dağıtılan yiyecek ve meyve sularından yüze yakın çocuğumuz zehirlenmiştir. Zehirlenen çocuklar çevre hareketimizin çabaları ile hastanelere taşınırken yetkililer, olayı aydınlatmaya dönük hiçbir girişimde bulunmamış, olayın üstü kapatılmaya çalışılmıştır. Çimento kamyonlarının yol açtığı kazalar, fabrikalarda meydana gelen işçi ölümleri, her iki şirketin de yöreye zarardan başka bir şey kazandırmadığını göstermektedir.

Öte yandan, özellikle Narlı ve Pazarcık belediye başkanları başta olmak üzere halktan aldıkları oyların gereklerini yerine getirmeye, bölgeye yapılacak yatırım çağrılarında çevreye ve doğaya zarar vermiyecek yatırımların teşvik edilmesine dikkat etmelerini bekliyoruz. Bu konuda halkımızı duyarlı olmaya, her iki belediye başkanının ve çevresindekilerin söylediklerini dikkatle izlemeye belediye başkanlarının çalışmalarında çevreye ve doğaya zarar vermemesine karşı uyanık olmaya çağırıyoruz.

Biliyoruz ki çevre mücadelesi için çok çalışmak ve mücadele etmek gerekiyor. Onun için önce kendimizi bu konuda iyi bir bilgi donanımına kavuşturup, bununla birlikte halkımızı da çevre konusunda bilinçlendirmek, bilgilendirmek, ovası için mücadele eden ve yaşam kaynağının kurutulmasına karşı onurlu bir duruşu ortaya koyan bir düzeye ulaştırmak gerekiyor. Bunun için duyarlı bütün hemşerilerimizi çevre hareketimiz etrafında daha fazla kenetlenmeye ve birlik olmaya davet ediyoruz. Unutmayalım ki ancak birlikte mücadele ederek başarıya ulaşabiliriz.

Çöp tesisinin bilimsel ve hukuksal çabalarla ama hepsinden önemlisi yöredeki köylülerimizin kararlı mücadelesiyle iptal edilmiş olması, halkımızda çimento fabrikalarının kapatılması noktasında da haklı bir umut yaratmıştır. Bu başarının ve fabrikaların zararlarının görülmeye başlanması ve şirketlerin istihdam vaatlerinin yalan olduğunun ortaya çıkması ile başta pek çok köy muhtarlığı olmak üzere çevre mücadelemizi destekleyenlere yeni insanlar eklenmeye başlamıştır.

Çevre hareketimiz üç yılda, hem ovamızda hem de Avrupa’da önemli mesafeler ve başarılar elde etmesine rağmen çevre hareketimizin kurumsallaşması, demokratik ve şeffaf işleyişi konusunda önemli eksikliklerimiz olmuştur. Özellikle çevre mücadelemizin bir şahsın ve onun etrafına toplanmış birkaç kişinin tekelinde bir hareket görüntüsü verilmesi ovamızdaki çevre mücadelesinin kitleselleşmesinin de önündeki en büyük engellerden biri olmuştur.

Hiç kimsenin halkımızın temiz duygularıyla oynamaya ve çevre mücadelemize gölge düşürmeye hakkı yoktur. Çevre mücadelemiz, en büyük ilhamını Pazarcıklıların tarihinden ve kültüründen beslenen dayanışma ve insan sevgisinden almaktadır. Çevre mücadelesine katkı sunan herkes katkısının büyük ya da küçük olmasına bakılmaksızın çevre mücadelemizin bir parçasıdır. Hiç kimsenin bir diğerinin katkısını küçümsemeye kendisini hareketimiz üzerinde daha etkili görmeye hakkı yoktur. Hareketimizin aktif çalışanlarına iftira atanların, kendisini hareketin tek başına merkezi olarak görenlerin, halkımızdan topladığı paraları nereye harcadığının hesabını veremeyenlerin çevre hareketimizle bir ilgisinin kalmadığını, bu şekilde davranan ve bundan sonra da davranmaya tenezzül edeceklerin hareketimizle hiçbir ilgisinin olamayacağını belirtmek istiyoruz.

Maalesef özellikle başta belediye başkanları ile bazı köy muhtarlarının işbirlikçi tavrı nedeniyle, çevre hareketimiz Pazarcıklılar arasında bir iç çekişmenin konusu olmuştur. Avrupa İnisiyatifi olarak bu konuda toparlayıcı olmadığımız, görevimizi yeterince yerine getiremediğimiz ve müdahale etmekte geç kaldığımız için halkımızdan özür diliyoruz. Bu nedenle Avrupa İnisiyatifi olarak bundan sonra benzer sorunların yaşanmaması için Avrupa çapındaki çalışmalarımızı kuruluş çalışmalarına başladığımız derneğimizin kurumsal çatısı altında yürütmeyi kararlaştırmış bulunmaktayız.

Çevre hareketimiz mücadelemize destek verenlerin gönüllü birlikteliğinden oluşmaktadır. Bu nedenle mücadelemize sunulan her türlü katkıyı hareketimiz sahiplenmektedir. Açılan davalarda yanımızda olanlar, çevre hareketine destek veren muhtarlar, keşif günü alanı dolduranlar, Cem evlerine şirketlerden yardım almayanlar, topraklarını şirketlere satmayanlar, seçimlerde işbirlikçi belediye başkan adaylarını teşhir edenler, Sanko’nun okul açılışındaki iki yüzlülüğünü protesto edenler, çöp protestosunda yerlerde sürüklenenler, Sanko’nun zehirlediği çocuklarımızı hastane kapılarında bekleyenler, kadınlar, gençler, yaşlılar Pazarcık-Ovama Dokunma Çevre Hareketi’nin sahipleridir.

Hareketimiz bölgeyi tam olarak yansıtmamasından dolayı Onuruma ve Ovama Dokunma Hareketi olan adını Pazarcık Ovama Dokunma Çevre Hareketi olarak değiştirmiştir.

Son olarak yukarıdaki değerlendirme ve alınan kararlar ışında Avrupa İnisiyatifi çalışmalarına yeniden başlanmış olup, önümüzdeki dönem Avrupa çapında geniş bilgilendirme toplantılarına başlanacaktır. Ayrıca önümüzdeki yaz aylarında Narlı’da bir festival yapılması düşünülmektedir. Yaşanan olumsuzluklara rağmen, Pazarcıklıların kendi bölgelerine sahip çıkmasının güzel olduğu kadar, güzel bir geleceğin yaratılması adına umut verici olduğunu belirtiyor ve bu umudu hep birlikte daha fazla büyüteceğimize inanıyoruz.

PAZARCIK OVAMA DOKUNMA ÇEVRE HAREKETİ

12.10.2009

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.