Start Haberler Çevre Haberleri Türk Tabipleri Birliği, Anagold Madencilik hakkında suç duyurusunda bulundu

Türk Tabipleri Birliği, Anagold Madencilik hakkında suç duyurusunda bulundu

0
Türk Tabipleri Birliği, Anagold Madencilik hakkında suç duyurusunda bulundu

TTB, Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan altın madenindeki siyanür sızıntısı ile ilgili AnaGold Madencilik ve yetkili kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan altın madenindeki siyanür sızıntısı ile ilgili AnaGold Madencilik ve yetkili kamu görevlileri hakkında 11 Temmuz’da suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

TTB, suç duyurusuna ilişkin yaptığı açıklamada, Erzincan Valiliği’nin açıklamasının aksine siyanür içerikli solüsyonun toprakta hapsolmadığı, önemli bir kısmının gaz fazına geçerek havaya dağıldığı ve sorunun çözüldüğü algısının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Bölgede tüm canlılar için yaşanabilecek riskleri de içeren TTB’nin suç duyurusu metninde, ÇED raporlarına, resmi tutanaklara, numune analizlerine, bilirkişi incelemelerine ve uzman görüşlerine de yer verildi.

Söz konusu suç duyurusu metninde son olarak, “Yukarıda açıklanan nedenlerle AnaGold Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ yöneticileri ile gereken idari önlemleri almayan, denetim yapmayan olaya yol açan izin ve ruhsatları veren kamu görevlilerinin tespit edilmesini, yapılacak soruşturma sonucunda, tespit edilen şüpheliler ile şirketin atılı suçlardan cezalandırılmalarına ve TCK madde 60 gereğince şüpheli şirkete verilen tüm izinlerin iptaline karar verilmesi için haklarında kamu davası açılmasını talep ederiz” ifadelerine yer verildi.

ANKARA

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.