Start Haberler Çevre Haberleri Son 50 yılda sel ve kuraklıktan 1 milyon insan öldü

Son 50 yılda sel ve kuraklıktan 1 milyon insan öldü

0
Son 50 yılda sel ve kuraklıktan 1 milyon insan öldü

BM Meteoroloji Teşkilatı, iklim değişikliğinin son 50 yılda bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Teşkilatı, iklim değişikliğinin artan olumsuz etkileri nedeniyle doğal felaketlerin çoğaldığını belirterek, son 49 yıldaki ölüm verilerini açıkladı.

DW’nin haberine göre, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas Cuma günü Cenevre’de yaptığı açıklamada, kuraklık, fırtına, sel ve mevsim normalinin üzerinde hava sıcaklıkları nedeniyle dünya genelinde bir milyonun üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Taalas, “Şiddetli yağışlar genellikle iklim değişikliğinin bir işareti. Atmosfer ısınmaya devam ettikçe daha fazla nem birikiyor ve bu da fırtınalarda daha fazla yağış olması ve sel ihtimalinin artması anlamına geliyor” dedi.

Taalas, 1970-2019 yılları arasında dünya genelinde 650 bin kişinin kuraklık nedeniyle öldüğünü ifade etti. Fırtınalar nedeniyle 580 bin kişi hayatını kaybederken, sel felaketlerinde yaklaşık 59 bin kadın, çocuk ve erkek yaşamını yitirdi. Mevsim normalleri dışındaki sıcaklık derecelerinin de 56 bin kişinin hayatına mal olduğu bilgisi verildi.

(HABER MERKEZİ)

 

(HABER MERKEZİ)

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.