Start Açıklamalar Basına ve Kamuoyuna

Basına ve Kamuoyuna

0
Basına ve Kamuoyuna

Kamuoyunun bildiği gibi bir süreden beri Çöçelli Köyü’nde “BES” adı altında ve “yenilenebilir enerji” kılıfı ile ölümcül sonuçlara yol açacak bir tesis yapılmak istenmektedir. Çöçelli köylülerinin ve demokratik kurumların tepkisi üzerine Maraş Valiliği söz konusu BES projesi için Kasım ayında “ÇED Gereklidir” kararı vermiştir. Ancak aynı projeye 5 Mayıs tarihinde yine Maraş Valiliği kendi kararını bile çiğneyerek, “ÇED Gerekli Değildir” diye karar vermiştir. Bunun üzerine Pandemiyi fırsata çeviren AKP-Saray iktidarı, insanların köylerinden, evlerinden dışarı çıkmalarını yasaklarken iş makinalarını onlarca jandarma eşliğinde Çöçelli Köyü’ne göndermiştir.

Çöçelli köyüne yapılan bu saldırının bir an önce durdurulması ve bu kararın iptal edilmesi için çok sayıda yöre yurttaşı tarafından iptal davası açılmış olup mahkemenin yürütmeyi durdurma konusundaki kararı beklenmektedir.

Pazarcık Narlı Ovası, Türkiye’nin en verimli tarım alanlarından birisidir. 15 yıl önce Sanko, İkizdere’de HES kurarken Narlı Ovası’ndaki endüstriyel istilanın ilk adımı olacak çimento fabrikasını ve kalker ocaklarını kurmaya başladı. Çöçelli köyüne Biyokütle Enerji Santrali (BES) adı altında yapılan saldırıyla tarıma ve tarım alanlarına yeni bir darbe daha indirilecektir.  Dünyanın hiçbir yerinde verimli tarım arazilerinin ortasına ve insanların yaşam alanlarının yanına böylesine hayatı ve doğayı katleden bir ölüm makinası kurulamaz. Pazarcık- Narlı ovasının halkı bir yandan BES’e karşı mücadele ederken diğer yandan kalker ocakları ve taş ocaklarına karşı mücadele etmek durumunda kalmaktadırlar. Bu taşocaklarının biber tarlaları başta olmak üzere doğaya ve tarıma verdiği zararları özellikle Doğanlı Karahasanlar yöresindeki yaşayan köylüler yakından bilmektedir. Diğer yanda Afşin-Elbistan termik santralinin yol açtığı çevre ve halk sağlığı sorunlarını Maraşlılar, yıllardır yaşamaktadırlar.

Çöçelli köylüleri, NARLI ve Pazarcık halkı, tarıma, doğaya ve insanlara zarar veren bu tesisin kurulmasını istememektedir. Bu amaçla her türlü demokratik mücadele hakkını kullanan Çöçelli köylüleri en son kadınların öncülüğünde güçlü ve kararlı bir tepki ortaya koyarak kanunları bile hiçe sayan şirketin haksız saldırısını püskürtmüşlerdir.  

OVAMA DOKUNMA ÇEVRE HAREKETİ OLARAK, Çöçelli de yapılmak istenen bu ölüm tesisinin hem insanların sağlığına hem doğaya çok ciddi zararlar verecektir bu nedenle Çöçelli köylülerinin taleplerini desteliyoruz. Köyümüzde doğayı ve yaşamı yok eden bu tesisi istemiyor.  

DOĞA YOK EDİLİRSE İNSANLIK YOK OLUR.

KÖYÜMÜZÜN VE OVAMIZIN YOK EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ.  

OVAMA DOKUNMA ÇEVRE HAREKETİ

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.

%d