Mahkeme, Polipropilen tesisi için verilen ÇED raporunun iptaline karar verdi-VİDEO

0
104

Mersin Karaduvar’da kurulmak istenen Polipropilen tesisi için verilen ÇED raporunun iptaline ilişkin Mersin Barosu’nun açmış olduğu davada Mersin İdare Mahkemesi,  yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mersin İdare Mahkemesi, Petrokimya Sanayi A.Ş’nin Mersin’in Akdeniz ilçesi Karaduvar Mahallesi’nde Toros Tarım’ın arazisi üzerinde yapacağı Polipropilen tesisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun iptali ile ilgili Mersin Barosu’nun açmış olduğu davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.

“KAZANAN DOĞA OLDU”

Mahkemenin vermiş olduğu kararı değerlendiren Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, çevre mücadelesinde alınan önemli bir zafer olduğuna dikkat çekerek “Kazanan doğa oldu, kazanan yaşam oldu, kazanan Mersin oldu” dedi.

Yeşilboğaz, Mersin halkının sağlıklı bir ortamda yaşaması, çevrenin ve doğadaki canlıların daha fazla zarar görmemesi adına dava açtıklarını vurgulayarak, “Mersin halkının bir bütün olarak yanında durduğu, her zaman için savunduğu bu davada mahkeme, bilirkişi raporları doğrultusunda ÇED raporunun olumlu olmadığı yönünde bir kanaat edinmiş olacak ki, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bizim Anayasal olarak sağlıklı çevrede yaşama hakkımızın mahkeme tarafından da tescillenmesi, korunması anlamına gelmektedir” diye belirtti.

Kommentar verfassen

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.