Fransa’da iklim davası: Devlet hatalı bulundu

0
174

Paris İdari Mahkemesi, ekolojik zararın varlığını kabul etti. Yargıçlar, karbon bütçesi çerçevesinde taahhütlerine uymayan devleti “gözlemlenen ekolojik zararın bir kısmından sorumlu” olarak değerlendirdi.

Mahkeme bu kararıyla devletin iklim karşısındaki eylemsizliğini bir hata olarak gördü ve sorumluluğunu yerine getirmeye çağırdı.

Yargıçlar devlet aleyhine olası işlemleri incelemek için önüne iki ay koyarken, bu süre içerisinde Danıştay’ın da benzer bir başvuruya ilişkin görüşünü açıklaması beklenecek.  Kuzeydeki Grande-Synthe komünü devlet aleyhine benzer bir başvuruda bulunmuştu. Kararın gelecek haftalarda verilmesi bekleniyor.

Kampanya yürütücüleri yaptığı açıklamada “Bu iklim için tarihi bir zaferdir! Ve bu zafer Yüzyılın Davası’nı destekleyen 2,3 milyon kişi sayesinde gerçekleşti” dedi.

Davacılar, devletin sera gazı emisyonlarının azaltılması konusunda kendi belirlediği hedeflere de uymadığını belirtmişti.

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.